Jesteśmy społeczeństwem, które stale otacza się olbrzymią ilością obowiązków. Ciągły stres, nieregularne godziny snu, siedzący tryb życia i zła dieta znacząco wpływają na nasze samopoczucie i obniżają efektywność podejmowanych działań. Aby temu zapobiec, warto od czasu do czasu skorzystać z zabiegów takich jak masaż lub pobyt w SPA, w który pozwoli zregenerować ciało i wyciszyć się na dłuższą chwilę.
Korzyści płynące z masażu
Masaż jest rodzajem terapii. Przy pomocy dłoni i innych urządzeń wykonuje się określone, rytmiczne ruchy. Ich odpowiednie tempo i siła nacisku na ciało wpływa na szereg procesów leczniczych i relaksacyjnych. Masaż stosuje się również jako element przygotowania organizmu do wysiłku fizycznego. Wszystko zależy od jego rodzaju. W tym artykule opiszemy jakie korzyści dla ciała może przynieść sesja masażu zarówno relaksacyjnego, jak również leczniczego.
Masaż redukuje stres
Tak jak wspominaliśmy na początku artykułu, społeczeństwo XXI wieku żyje w ciągłym stresie. Poddawanie się takim sytuacjom ma wpływ zarówno na psychikę, jak i na całe ciało. Cierpią na tym głównie nasze mięśnie, które stają się napięte co powoduje ogólny dyskomfort. Masaż działa na nie kojąco. Pomaga się zrelaksować i rozluźnić całe ciało. Już w trakcie sesji możemy odczuć ulgę i błogi stan porównywalny do tego, jaki osiągają mistrzowie jogi i medytacji. Warto zaznaczyć, że podczas wykonywania masażu, organizm pobudza hormony odpowiadające za pozytywne samopoczucie i kojące układ nerwowy.
Ulga dla mięśni i ciała
Długie godziny w biurze i spędzanie czasu przed komputerem w pozycji obciążającej kręgosłup i mięśnie, powoduje ich nadmierne napięcie i silny ból. Odpowiednio dobrany masaż, doprowadza tlen i substancje odżywcze do mięśni, dzięki czemu pozwala uchronić organizm przed kontuzjami i wrócić do pełnej sprawności. Podczas masażu mięśnie stają się elastyczne i ulegają rozluźnieniu. Jak podają specjaliści, po jednym zabiegu zdolność do pracy niektórych partii ciała i stawów wzrasta nawet 5 krotnie.
Elastyczniejsze i bardziej wytrzymałe stają się również ścięgna i więzadła, a brak równowagi mięśniowej w organizmie zmniejsza się z każdą kolejną wizytą u masażysty. Warto również zaznaczyć, że masaż powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu skóra staje się gładsza i bardziej jędrna. W trakcie sesji ciało ulega rozgrzaniu. Jest to efektem szybszego krążenia krwi. Usprawnienie tego procesu powoduje wolniejsze bicie serca i uspokojenie oddechu. Regularne korzystanie z masażu pobudza więc również do działania układ limfatyczny.